Vianoce


História Vianoc

vianočná pohodaVianoce sa v kresťanskom svete začali oslavovať v 4. storočí. Tento sviatok pripadol na deň zimného slnovratu. Pôvodné pohanské zvyky cirkev zmenila na kresťanský sviatok. Boli to vlastne oslavy zrodu nového života, keď sa zimná príroda začína pripravovať na jarný rozkvet. Preto sa vo vianočných želaniach často spomína bohatá úroda, plné stoly a stodoly. Cirkev dala oslavám Vianoc iný zmysel. Je to radosť zo spásy, ktorú ľudstvu poslal Boh vo svojom synovi, čím obdaroval všetkých ľudí. Z tejto skutočnosti sa vyvinul pekný zvyk vzájomného obdarovávania sa. V súčasnej dobe slávia Vianoce veriaci, ale aj ľudia nevyznávajúci žiadne náboženstvo.Vianoce sa stali predovšetkým sviatkami rodiny. Vianočené sviatky by mali byť predovšetkým sviatkami kľudu, pohody, odpútania sa od každodenného pracovného zhonu. Mali by byť príležitosťou k upevneniu rodinných väzieb, k vychutnaniu slávnostnej atmosféry vianočných dní. Najväčšie pôvab majú Vianoce pre malé deti tešiace sa na ozdobený stromček a darčeky, ktoré im privezie Ježiško. Kúzlo detských Vianoc si v sebe nesieme po celý život.


Vianočný stromček

vianočný stromčekK súčasným Vianociam patrí niekoľko neodmysliteľných vianočných symbolov. Jedným je aj vianočný stromček. Prvá písomná zmienka o zdobenom vianočnom stromčeku pochádza z Alsaska z roku 1507. V roku 1915 sa stromček objavuje v Poľsku, v roku 1817 v Rakúsku, v roku 1819 v terajšom Maďarsku, v roku l828 v Anglicku, v roku 1833 v terajšom Taliansku a v roku 1837 vo Francúzsku. Tradícia vianočného stromčeka sa však viaže až k oslavám zimného slnovratu v Ríme, teda nevyplýva z biblie ani z kresťanstva. Kúzlo detských Vianoc si v sebe každý nesie po celý život a rád sa k nemu v dospelosti cez Vianoce vraciame.
Pieseň Tichá noc
Jedným z najznámejších symbolov dnešných Vianoc je aj vianočná pieseň Tichá noc. Text piesne zložil v roku 1816 duchovný Mariánskej fary v rakúskom Lungau Joseph Mohr. Dňa 24. decembra 1818 k nej zložil melódiu organista z Oberndorfu Franz Xaver Gruber .Ešte v ten deň sa hrala na polnočnej omši. Mala obrovský úspech, postupne bola preložená do ďalších jazykov a dodnes je už neodmysliteľnou súčasťou Vianoc na celom svete.

Späť


Copyright © 2008 - 2024 Pamas. Všetky práva vyhradené.
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií v päte stránky "GPDR"