Kúzlo starých pohľadníc


Kúzlo starých pohľadníc

Prvé vianočné pohľadnice sa začali objavovať na prelome 19. a 20. storočia. Tieto pohľadnice boli však veľmi jednoduché, väčšinu miesta na papieri zaberala plocha na písanie vianočného vinšu a vedľa nej bol malý obrázok s vianočným motívom. Na druhej strane bola adresa príjemcu a odosielateľa. V tých časoch boli pohľadnice doručované veľmi rýchlo – väčšinou do jedného dňa.


Na vianočných pohľadniciach boli najčastejšie vyobrazené ozdobené vianočné stromčeky, horiace sviečky, kostolíky, rôzne slávnostné cukrovinky, strážni anjelici alebo malé šťastné a hrajúce sa deti. Pohľadnice boli zväčša kreslené v čiernobielych farbách. Neskôr sa začali vyrábať aj kolorované pohľadnice, ktoré boli na tú dobu veľmi vzácne. V tejto dobe si boli ľudia oveľa bližší – nepoznali ani telefón ani internet, a preto boli aj v písaní viac osobnejší , viac podrobnejší a viac detailnejší ako v súčasnosti, kedy je na pohľadnici už vopred predtlačený text a my ho už len doplníme o náš autogram. V 20. storočí bolo pre každú rodinu úplne prirodzené, že slávnostné pohľadnice boli zasielané všetkým členom rodiny. Na Silvestra sa na nich objavovali motívy šťastia ako napríklad podkova, štvorlístok, kominár alebo prasiatko.

Kúzlo starých pohľadníc

V dnešnej dobe, ktorá je tak veľmi moderná, rýchla a elektronická je posielanie pohľadníc čoraz zriedkavejšie. A určite je každý o to viac prekvapený a potešený, keď si nájde v poštovej schránke skutočný a hmatateľný vianočný pozdrav. Takýto pozdrav dokáže urobiť určite väčšiu radosť ako online verzia vianočnej pohľadnice dostupná na internete. Papierové pohľadnice mali aj vtedy a majú aj dnes oveľa väčšie čaro, boli a sú viac osobnejšie a viac láskyplné.


Za najatraktívnejšie pohľadnice z nášho územia sa považujú pohľadnice pochádzajúce z čias rakúsko-uhorskej monarchie a z obdobia po vzniku Československej republiky. Zachovali sa v múzeách a medzi zberateľmi sú tiež veľmi žiadané. Týmto by sme chceli zároveň poďakovať všetkým zberateľom starých pohľadníc. Vďaka ich zbierkam sa totiž môžeme aj v súčasnosti preniesť do času, kedy bola na prvom mieste rodina, pohoda, pokoj, láska a všade dobrá nálada.

Pridať príspevok
Meno:
Názov príspevku:
Príspevok:

Späť


Copyright © 2008 - 2024 Pamas. Všetky práva vyhradené.
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií v päte stránky "GPDR"