Zaujímavosti z histórie


Zaujímavosti z histórie vianočných a novoročných pozdravov. Vedeli ste o nich?

Všetko má svoju históriu a tá o vianočných pozdravoch stojí za povšimnutie. Odosielanie pozdravov sa stalo tradíciou a tešíme sa z toho, že aj keď dnes všetko posielame cez internet, na klasické papierové novoročenky sa stále nezabudlo.

Začiatky vianočných pozdravov siahajú až do ďalekého Egypta, kde ľudia písali pozdravy na papyrusy alebo do Číny, kde si poslaním pozdravu na červenom podklade pripomínali oslavu Nového roka. V Európe sa v 15. storočí vyrábali pozdravy ručne. Nevyužívali sa iba na Vianoce, ale aj pri oslave Sv. Valentína.

Vianočný pozdrav z Londýna

Ako vidíte, história vianočných a novoročných pozdravov siaha naozaj veľmi ďaleko. No za oficiálne prvým pozdravom by sme museli cestovať až do Anglicka. Viaže sa k nemu celkom zaujímavú príbeh. Henry Cole bol obchodník, ktorý si dal záležať na spoločenskej etikete. Každý rok posielal známym vianočné pozdravy, ktoré písal vlastnoručne. Poprial im Veselé Vianoce a šťastný Nový rok.
šťastní rodina
No už ho nebavilo písať toľko pozdravov, tak dostal nápad, ako túto situáciu vyriešiť a pozdravy ešte aj vylepšiť. V roku 1843 oslovil maliara Johna Callcotta Hersleya, aby mu namaľoval obrázok, na ktorom by bola šťastná rodina sediaca za štedrovečerným stolom. Bol na nich opäť napísaný aj text: „Veselé Vianoce a šťastný Nový rok”.

Táto vianočná pohľadnica sa dala do tlače a vytlačilo sa jej niekoľko tisíc kusov. Neskôr sa na pohľadnice lepili aj známky s vianočným motívom. Humorné však je, že niektorí kritici vyčítali autorovi, že na obrázku je rodina, ktorá oslavuje s pohármi, a preto propaguje opitosť.História siaha aj do Talianska

nicolo monte melliniVieme ale ešte aj o ďalšom človeku, ktorý posielal svojim priateľom vianočné pozdravy. Bol ním Nicolo Monte Mellini z Talianska. V roku 1709 rozposlal priania na kartičkách. Tento nápad inšpiroval dvoch milánskych tlačiarov a tí začali kartičky s prianiami a obrázkami aj predávať. Je teda naozaj ťažké presne určiť, kto začal s výrobou pozdravov naozaj ako prvý.


Záujem o vianočné i novoročné pozdravy rástol

Vianočná pohľadnica si postupne získala pozornosť ľudí a vytvorila sa tak tradícia posielania pozdravov známym a blízkym. V Nemecku v 19. storočí začali pozdravy tlačiť na drevorytinu, čím vylepšili tieňovanie a farebnosť obrázkov. V 80. rokoch 20. storočia nastal ešte väčší prevrat. Ľudia chceli nové, iné pozdravy, a preto si začali vyrábať vlastné.


Nádherné vianočné pozdravy 21. storočia

Dnes je ponuka i samotná výroba pozdravov naozaj široká. Posielame ich priateľom, rodine, blízkym, ale aj kolegom a firmám. Vyjadrujeme si tak znak úcty, ktorý nám pripomína, aby sme nezabúdali na čaro a posolstvo Vianoc. Nezabudnite ani vy na túto tradíciu a pošlite vianočný pozdrav každému, kto vám nie je ľahostajný. V našej ponuke vianočných pozdravov a novoročeniek nájdete klasické, moderné, ale hlavne top produkty. Dnes sa výroba pozdravov posunula na vyšší level a pozdravy sa stali hotovými umeleckými dielami. Pozrite si ich v našej ponuke.

Veľa ľudí pozdravy aj zbiera. Napíšte nám do komentára, či máte doma staré vianočné pozdravy a z ktorého roku sú.

Pridať príspevok
Meno:
Názov príspevku:
Príspevok:

Späť


Copyright © 2008 - 2023 Pamas. Všetky práva vyhradené.
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií v päte stránky "GPDR"